Ať už je Vaše motivace vyzkoušet bezdušové systémy jakákoliv, jednoznačně Vás za ni chválíme! Je to dobrá volba. Co přechodem na "bezdušáky" získáte?

 

 • větší přilnavost a s ní lepší jízdní vlastnosti a bezpečí
 • vyšší ochranu proti defektům protože prorazit pláště s technologií TEXTRA je téměř nemožné a duši už prasknout nemůžete
 • zlepšíte výkonnost díky efektivnějšímu přenosu síly na pohyb
 • a také dobrý pocit z použití špičkové technologie profesionálních jezdců

 

S přechodem na bezdušové pláště Vám určitě pomohou v kterémkoliv cykloservise, ale věříme, že jste tady hlavně proto, abyste to zvládli sami. Jak nasadit bezdušové pláště? Rozdělíme si práci do tří fází. Jedno kolo budete dělat podle šikovnosti cca 30 - 40 minut.

 

Fáze I - Vytvoření těsnícího ráfku

 1. Ze stávajícího ráfku nejprve odstraňte stávající ráfkovou pásku a vnitřek ráfku dobře očistěte, zbavte jej mastnoty a ostrých hran a vrypů. Na odmaštění můžete použít vodu s jarem nebo jiným saponátem a pro následné vysušení se hodí dobře papírové utěrky z kuchyně. Do ráfku se bude lepit nová páska, buďte proto s odmašťováním důslední.
 2.  Do ráfku nalepte na něj nalepte lepicí pásku tak, aby překrývala všechny otvory. Tedy i otvor pro ventilek. Pásku začněte lepit cca 1,5 cm před dírou pro ventilek a zajistěte překrytí pásky o cca 3 cm. Nad ventilkem tedy bude dvojitá vrstva. Pásku při lepení zbytečně nenapínejte a zejména si dávejte pozor na vzduchové bubliny. Z pásky nakonec sejměte papírovou vrstvu.
 3. Do pásky udělejte díru na ventilek. Postačí Vám na to obyčejné nůžky nebo špička kapesního nožíku.
 4. Za pomocí klíče namontujte vložku ventilu, nasaďte na ventil gumové těsnění a zasuňte ventil do otvoru v gumové ráfkové vložce tak, aby výstupky na ráfkové vložce po montáži směřovaly pryč od ráfku do pláště.  
 5. Namontujte ráfkovou vložku s ventilkem do ráfku tak, že obdélníkové gumové těsnění na ventilku bude delší hranou rovnoběžně s osou ráfku. Těsnění důkladně přitlačte k ráfku a druhou rukou přitáhněte ráfkovou matici na ventilu co nejpevněji.
 6. Ráfkovou vložku pak pomocí tupého předmětu rovnoměrně natáhněte do ráfku a následně prsty přitlačte po celé délce ráfku, aby se přilepila k lepící pásce.
 7. Ještě jednou zkontrolujte dotažení ventilu a máme první část hotovu. Je čas se občerstvit.

 

Fáze II - Nasazení bezdušového pláště

 1. Do ráfku nasaďte bezdušový plášť Mitas standardní cestou. ZAČNĚTE OD VENTILU!
 2. Patky po celém obvodu zkontrolujte, zda zapadly za výstupky na ráfkové vložce a dobře budou v ráfku sedět. Zkontrolujte dobře také, zda zapadly mezi těsnění na ventilu a ráfek. Pro lepší utěsnění můžete na patky bezdušového pláště použít trochu mýdlové vody.
 3.  Nahustěte plášť na 1,2 násobek huštění uvedeného na bočnici pláště a znovu zkontrolujte, zda si patky dobře sedly. Opět zkontrolujte dotažení ventilku k ráfku - tentokrát už naposledy - a bezdušový plášť znovu vypusťte.

 

Fáze III - Těsnění mlékem

 1. Třepáním intenzivně promíchejte roztok Liquide Compound tak, aby na dně lahvičky nebyly žádné usazeniny (třepejte alespoň 20x).
 2. Uřízněte horní 2 mm na hrdle láhve a našroubujte ji na ventil dnem dolů - tzn. ventilek směřuje k zemi.
 3. Kolo otočte o 180 stupňů tzn. ventilek směřuje nahoru a lahvička je dnem vzhůru.
 4. Vymačkejte z lahve cca 50 ml roztoku otočte kolo zpátky (lahvička bude zase dnem dolů) a lahvičku odšroubujte.
 5. Pomocí klíče na ventil odšroubujete vložku ventilu, vyčistíte ji v benzínu a namontujete zpátky. 
 6. Nahustíte bezdušový plášť na požadovaný tlak a na ventil nasadíte čepičku.
 7. Pomalu pak otáčejte kolem o 360 stupňů (alespoň 10x) a přitom naklánějte kolo o 90 stupňů z osy tak, aby se dostal roztok opravdu všude uvnitř v plášti.
 8. Provedete testovací jízdu alespoň 500 m a necháte kolo pár hodin stát. Pokud by byl po pár hodinách znatelný únik tlaku, přidejte ještě trochu roztoku tím, že fázi II zopakujete.

 

A máte hotovo!

 

Teď už jen po cca 2 - 3 měsících dolijete asi 20 - 30 ml roztoku na jeden plášť a jinak jezdíte, jezdíte a jezdíte. Bezdušové pláště jsou zkrátka něco jiného, ale stojí to za to!

 

V naší nabídce najdete jak příslušenství pro bezdušové pláště, tak bezdušové pláště pro MTB. Račte navštívit naši speciální sekci Bezdušové pláště. 

 

Nemějte obavy, že byste instalaci nezvládli. Kdo zvládne vyměnit na kole duši, měl by zvládnout i instalaci bezdušového systému, takže hurá do toho! Součástí setů je samozřejmě návod na instalaci. Pokud byste si chtěli prohlédnout obrázkový průvodce instalací, podívejte se, jak instalovali bezdušový plášť Rubena redaktoři populárního cyklistického portálu iVelo - zde http://www.ivelo.cz/domaci-servis-kol/bezdusovy-system-z-dusoveho/​