UCI MTB World Cup NMNM 23.-25.5.2014
Modré nebe a elektrizující atmosféra doprovázely nedělní závody Světového poháru v Novém Městě. Chybělo jediné: český úspěch...
Vyvedený Světový pohár v Novém Městě bohužel neozdobila ani jedna medaile českých bikerů. Právě na dnešní program se upíraly medailové naděje, místo toho ale přišly pády, defekty a zklamání.
Pro Ondřeje Cinka (Multivan Merida) měl být dnešek vyvrcholením. Měl prodat tréninkovou dřinu, kterou směřoval právě sem. Naděje ale českému bikerovi, startujícím s číslem 6, zhasla velmi brzy. Měl defekt zadního kola hned v zaváděcím okruhu a ještě ve špatném místě. Dlouho musel jet na prázdném kole a výrazně ztratil. Při nájezdu do 1. kola figuroval až na 129. místě se ztrátou 2:50 min. A i když zahájil po výměně stíhačku, bylo nemožné vrátit se do bojů o čelní příčky, skončil na 46. místě.

"Neměl jsem nikdy defekt v tak důležitém závodě nebo světovém poháru. Štve mě, že jsem si smůlu vybral zrovna v Novém Městě na Moravě při domácím představení. Nic jsem necítil a najednou jsem měl měkké zadní kolo," řekl Cimbál, který se kvůli fanouškům rval ze všech sil. "Kdybych jel vpředu, určitě bych v sobě našel ještě více sil, motivace by byla silnější. Při takovém průběhu jsem vážně dokončil jen kvůli divákům. Bylo jasné, že žádný zázračný výsledek mě nečeká. Jsem rád, že jsem závod nezabalil a pokračoval jsem. Hlavně kvůli lidem. Ač jsem jel ze zadních pozic, stejně mi neskutečně fandili. Patří jim obrovský dík."
I Jaroslav Kulhavý (Specialized Racing) měl dnes cíl úplně jiný. Zněl jasně: pokusit se vyhrát. Cítil se skvěle, věřil si, vyzbrojil se převodníkem se 38 zuby! A začal dobře. Po startu se držel těsně za desítkou a ještě během prvního kola se dostal na třetí místo za vedoucí švýcarskou dvojici Nino Schurter (Scott Odlo) a Martin Fanger (BMC). Jenže stejně jako vloni postihla Járu v Novém Městě smůla. Ne v podobě pádu jako před rokem, ale zradila ho technika. Nejdříve měl defekt, propadl se zhruba na dvacátou pozici a pak následovaly další problémy s řetězem. Stejné jako v úterý na schodech. Zlomil se a ze závodu odstoupil.

"Ani nevím, co k tomu říci. Je to pořád dokola. Začal jsem docela dobře, byl jsem kousek za Ninem. Potom přišel defekt, čímž, dá se říci, pro mě závod skončil. Ještě jsem pokračoval, ale přidaly se další problémy, psychicky to bylo těžké. Nakonec to nebylo možné, tak jsem se otočil a téměř doslova jsem zahodil kolo. Opakovalo se to, co jsem zažil na Pražských schodech. Ale hlavní důvod byl defekt ve druhém kole. Mrzí mě, že zrovna tady to nevyšlo," řekl viditelně zklamaný Jára. "Nyní mám před sebou dva závody, koncem měsíce mistrovství světa v maratonu. Do té doby musí přijít úspěch. Jinak už nevím, co budu dělat."
Nejlepším z Čechů se tak nakonec stal Jan Škarnitzl (Sram Rubena Trek), který si ještě před dvěma dny nebyl jistý, zda závod po zranění vůbec zvládne. Ruka ale drží a Honza si dojel pro solidní 25. místo. Heroický výkon předvedl ze zadních pozic startující Kristián Hynek (Topeak-Ergon), který dojel sedmadvacátý.

Škarny začal až kolem padesátého místa, ale neustále se posouval kupředu. "Jsem naprosto spokojený. Sádru jsem měl mít až do zítřka a vůbec jsem nepočítal, že zde pojedu. Ruka ještě není úplně zhojena, ale při jízdě mi to nijak zvlášť nevadilo, ale problémy jsem měl trochu se zády. Ruka je ale ještě slabá a nebyl jsem s ní schopen pracovat tak, jak bych si představoval," říkal v cíli Jan Škarnitzl. "V tréninku jsem nebyl schopen dosáhnout potřebné intenzity, chybí mi výbušnost. Ale zdejší trať je tak náročná, že to zase až tak moc nevadilo a jsem rád, že jsem neustále šel kupředu. Doufám, že za týden v Albstadtu to bude zase lepší, ale především se chci připravit na mistrovství Evropy, které se jede za čtrnáct dnů v německém St. Wendelu," dodal Honza.
Švýcarský úřadující mistr světa Nino Schurter závod ovládl famózním výkonem, z prvenství se ve Vysočina Aréně radoval už potřetí v řadě!

Se Schurterem se dlouho nečekaně držel jeho krajan Martin Fanger, ale pád a technické problémy ho vyřadily ze hry a skončil až čtrnáctý. Druhou příčku vybojoval Francouz Stéphane Tempier, třetí byl Němec Moritz Milatz.
Schurter slavil první vítězství ve svěťáku v sezoně. „Bylo to hodně těžké, ale tady v Novém Městě si to vždycky užívám. Je tu perfektní trať a skvělí fanoušci. Vždycky se sem rád vracím,“ řekl biker týmu Scott-Odlo, který se tak posunul z patnácté příčky průběžného pořadí na pátou, v čele je i nadále se dvěma vyhranými závody a dnešním pátým místem Julien Absalon. Cink se propadl na jedenácté místo, Kulhavý je čtyřiatřicátý, Škarnitzl čtyřicátý sedmý.