Gaspi projel tentokrát na pláštích MITAS HIGHLANDER Enduro 27,5x2,45  velkou část exotického Tchaj-wanu. V tamních extrémních podmínkách šířil povědomí o MTB cyklistice a také slávu naší značky. Pláště Mitas potvrdily výjimečné jízdní vlastnosti a prý se máme zase na co těšit. Letos to však byla již v pořadí pátá výprava a proto je čas na malé bilancování.  Než se k Vám dostane dokument z pátého dílu Cesty jednoho freeridera ZAM5, zeptali jsme se Richarda Gasperottiho na historii projektu ZAM. 
 
 
"Projekt Zam odstartoval v roce 2012  Mongolskou expedicí do míst, která byla pro mountainbike freeriding dosud neprobádaná. Během jednoho výletu jsme nakroutili víc jak 15 000 kilometrů. Z toho vzešel i název “Zam”, což je mongolsky cesta. Dokument z první výpravy si můžete prohlédnout zde
 

New Mexico ZAM 2 from Richard Gasperotti on Vimeo.

V dalším roce 2014 jsme do projektu Zam pod hlavičkou “FourWheels” vnesli splnění snu našeho kamaráda Michala Kosíka, bikera připoutaného na kolečkové křeslo, který ovšem i nadále jezdí na svém čtyřkolovém biku. Jeho přání znovu zažít pocit volnosti ve volném terénu nás přivedlo až do černých skal v oblasti Alpes-de-Haute-Provence ve Francii, kde jsme mu ho s dalšími kamarády pomohli uskutečnit.

zam fo(u)r wheels from Richard Gasperotti on Vimeo.

Zam3 zamířil do naší rodné země za účelem ukázat světu malou, ale progresivní zemi, která čím dál více zasahuje do světa kolem MTB. Hostem na Zam3 byl jeden z nejznámější freeriderů Geoff Gulevich z Kanady, který okořenil a pozdvihl jak naše lokální ježdění, tak celý výsledný dokument.

ZAM 3 czech republic from Richard Gasperotti on Vimeo.

V roce 2015 přišla na řadu Sardinie, tedy ostrov, který potřeboval nakopnout mediální injekcí, aby se zde horská cyklistika dala do pohybu. V rámci cesty jsme se potkali s mnoha členy místní komunity, kterým dokument Zam4 pomohl posunout plány v jednání s místní vládou. Dnes patří Sardnie k vůbec nejrychleji se rozvíjejícím oblastem Italie v oblasti MTB. 

 

ZAM 4 Sardinia from Richard Gasperotti on Vimeo.

Na oslavu pátého výročí byla pro Zam5 vybrána země, kde vzniká největší část celosvětové produkce horských kol. Onou zemí je Tchaj-wan. Zatímco pro silniční cyklisty je ostrov ráj, majitelů horských kol najdete minimum. K čemu by jim také horská kola byla? Všude je jen džungle a strmé skály. Od doby, kdy byla kvůli sesuvům půdy výrazně omezena těžba dřeva ve vnitrozemí, dřevařské firmy přestaly udržovat traily, a tak prakticky není kudy jezdit. Vedle toho jsou v lesích pavouci, hadi, mlha, déšť, vedro… Ale potenciál tu je. Hory stoupají od moře až téměř do čtyř tisíc a my si řekli, že všechno změníme, protože Tchaj-wan má přeci je co ukázat. Těšte se na další posunutí hranic. Tam, kde ostatní tvrdí, že to nejde, přijede parta Zam!"
 
A my z Mitasu děkujeme Gaspimu za tento rozhovor a těšíme se na další video ze ZAM5.